Kā izsolē iegādāties labu tehnikas vienību - Top 10 padomi

Tehnikas iegāde izsolē var šķist mulsinošs pasākums – ja nezināt, ko īsti meklējat. Tātad, kas pircējiem būtu jāņem vērā pirms dalības izsolē, lai iegādātos sev vēlamo tehnikas vienību? Jans Berkovičs, Euro Auctions Reģionālais pārstāvis Somijā, Igaunijā un Latvijā, dalās pieredzē par to, kas jāņem vērā, lai iegādātos izsolē labu un savām vajadzībām atbilstošu tehnikas vienību.

Top 10 Padomi

1 – Izpēte
Pirms doties uz izsoli, veiciet izpēti. Izlemiet, ko īsti meklējat, un sastādiet sarakstu ar galvenajiem kritērijiem, lai pārliecinātos, ka iegādāsieties savām vajadzībām atbilstošāko tehnikas vienību. Atturieties no impulsīviem pirkumiem, izvairieties no pārmērīgi augstas cenas par tehniku, kura neatbilst Jūsu prasībām, vai kuru Jūs patiesībā nevarat atļauties!

2 – Vieta, Cena & Budžets 
Apdomājiet, vai Jūs vēlaties tehniku iegādāties slēgtā vai publiskā izsolē, un kurā izsolē būs lielāka tehnikas izvēle – kur Jūs varēsiet apskatīt vairākas līdzīgas tehnikas vienības. Domājot par tehnikas cenu, pajautājiet sev: Vai cena šķiet adekvāta? Vai cena nav pārāk zema? Ja tehnikas cena Jums šķiet pārāk zema, iespējams, ka tehnikai ir kāda problēma. Apdomājiet un pirms izsoles nosakiet sev konkrētu budžetu tehnikas iegādei, vai vismaz pārliecinieties, ka banka vai finansētājs ir gatavs atbalstīt šādu pirkumu. 


3 – Reģistrēšanās solīšanai
Pirms piedalīties solīšanā, ir nepieciešams reģistrēties – vai nu tiešsaistē, vai arī, ierodoties fiziski klātienē, klātienes izsolē. Jums būs jāsniedz sava kontaktinformācija, jāuzrāda ID dokuments ar fotogrāfiju, jāiesniedz ziņas par savu banku, kā arī jāiemaksā depozīta summa skaidrā naudā, vai jāuzrāda garantijas vēstule no bankas vai kādas citas finansu iestādes. Tad Jums kā reģistrētam solītājam tiks izsniegts personīgais izsoles dalībnieka numurs, kā arī izsoles katalogs un izsolē pieejamo vienību saraksts.

4 – Vizuālā pārbaude
Vienkāršākais tehnikas pārbaudes veids ir vizuālā pārbaude. Apskatiet: vai tehnika ir tīra, vai ir novērojamas kādas šķidrumu noplūdes, vai tehniku var iedarbināt, vai dzinējs dūmo, vai darbojas visas vadības ierīces, vai cilindri ir cieši, vai pagrieziena gredzeni (ekskavatoriem) ir cieši vai vaļīgi, vai riepas un riteņi ir labā stāvoklī. Ja kaut kas nav kārtībā, tad cik Jums izmaksās to salabot un savest tehniku kārtībā, ja Jūs to iegādāsieties.


5 – Vispārējais stāvoklis
Pievērsiet uzmanību, ja ieraugāt pārsmidzinātas vai pārkrāsotas uzlīmes – tas var liecināt par steigu krāsošanā, vai par nodomu slēpt kādu problēmu. Tīra vai tikko nomazgāta tehnika var liecināt gan par iepriekšēju rūpīgu tās kopšanu, gan arī par centieniem “nomazgāt” potenciālās problēmas. Pievērsiet uzmanību, vai kādā vietā nav manāmas svaigas eļļas noplūdes un pēc izskata svaigs, nesens krāsojums, kur līdz tam varētu būt gadiem krājušies smērvielu atlikumi un netīrumi. Tāpat, pievērsiet uzmanību, vai ir manāmas jaunas blīves, vai savienojumu vietās jauns, spīdīgs metāls – tas norāda uz tikko nomainītām rezerves daļām vai komponentēm. Jums būs jānoskaidro, kas izraisījis kādas rezerves daļas vai komponentes bojājumu, kāpēc tā bija jānomaina.

6 – Bojājumu ierobežojums
Pārbaudiet, vai dzinējā nav ūdens traipu, un vai ap motora bloku nav vērojamas eļļas noplūdes. Pārbaudiet arī, vai uz mērstieņa nav sakrājušās biezas netīrumu nogulsnes, kas liecinātu par to, ka tehnika varētu būt ilgstoši bijusi dīkstāvē. Lai samazinātu eļļas noplūdes, dažreiz tiek izmantotas biezākas eļļas. Pārbaudiet operatora rokasgrāmatā, kāda ir ražotāja noteiktā, tehnikai atbilstošā eļļas viskozitātes pakāpe. Visbeidzot, pārliecinieties, vai uz grīdas un zem sēdekļa nav rūsas pazīmju. 

7 – Pārbaudiet SN plāksni 
Pārbaudiet SN (sērijas numura, jeb VIN  vehicle identification number) plāksni – kādā stāvoklī tā ir, un kur tā atrodas. Vai tā ir piestiprināta ar jaunām kniedēm, kuras izskatās neatbilstošas? Vai izskatās, ka tā neatrodas pareizajā vietā? Vai tā ir piestiprināta ar kādiem citiem paņēmieniem, nekā paredzēts? Vai sērijas numurs ir noslīpēts un tā vieta ir pārkrāsota? Vai konkrētajai tehnikas vienībai sērijas numura plāksnes atrašanās vieta sakrīt ar tās atrašanās vietu citām tās pašas klases tehnikas vienībām?


8 – Darbuzņēmēju tehnika 
Darbuzņēmēji dažreiz iegādājas lētāku lauksaimniecības tehniku prasīgākiem industriālo objektu apstākļiem. Pievērsiet uzmanību pārmērīga nodiluma vietām, kā arī pārāk liela izmēra vai t.s. heavy-duty smagiem apstākļiem paredzētām riepām, kas parasti nav raksturīgas šādai tehnikai. Pārbaudiet, vai nav manāmas āmura pēdas, locījumu vietas hidropievados un novirzes detaļu savienojuma vietās, kas norādītu uz to, ka tika izmantotas neatbilstošas rezerves daļas, vai arī to montāža tika veikta pavirši, bez saudzības pret tehniku.

9 – Pārbaudiet vēsturi
Pārbaudiet tehnikas vēsturi. Vai servisa apkopes vēsture ir pieejama? Ja nē, kas ir tehnikas iepriekšējais īpašnieks? Pāris telefona zvani Jums sniegs vajadzīgo informāciju. Ja šķiet, ka tehnika ir tikusi iznomāta, zvaniet nomas uzņēmumam un uzdodiet dažus jautājumus. 

10 – Iedarbiniet un Izbrauciet 
Šķiet pašsaprotami, bet ne vienmēr tas tiek darīts! Iedarbiniet tehniku un pavērojiet, vai ir kādas iedarbināšanas problēmas, dūmu mutuļi vai neparastas skaņas. Kad tehnika uzsilusi, ieslēdziet pēc kārtas visus pārnesumus, lai pārliecinātos, vai tehnika strādās ar nepieciešamo jaudu.


Dalīties ar rakstu

Žurnālists

Žurnāls Industrija

Saistītie raksti